امروز : سه شنبه 29 خرداد 1397
مطالب برگزیده

کد خبر :   3274
بروزرسانی :  1392/4/21 - 18:11
دسته بندی خبر : صنعت
نسخه قابل چاپ

Bookmark and Shareگزارش السيتکس از رفتارهاي سازماني نشان مي دهد:
دست و پنجه نرم کردن سيستم ها با بحران دوام

به گزارش خبرگزاري موج، نتايج رصد و ارزيابي ها با وجود رشد کمي سيستم ها، خبر از نابساماني شديد "نامتعادل ناپايدار" در دوره هاي 2009 تا 2012 مي دهد که عمدتا ناشي از سوء مديريت، آزمون و خطاهاي کورکورانه، سوء استفاده از آشفتگي و موج هيجانات کاذب است و در دوره 2013 در اثر خوشبيني نسبي، نابساماني "متعادل ناپايدار" شده اما بطور کلي سيري نزولي در بر داشته است.
رشد کمي در چنين شرايطي نشان از افت کيفي داشته است. بطوريکه هرچند به کميت ها اضافه شده و کثرت بالا رفته اما عمر کوتاهي داشته و ضمن افزايش بي نظمي منتج به تخريب فضاي اعتماد و اعتبار نيز شده است.
بطوريکه اين ناپايداري حتي به برخي از سيستم هاي سرآمد هم کشيده و موجب شده که برخي از آنها تحت تاثير فشارهاي تبعيض آميز خارجي و همينطور فشارهاي داخلي ناشي از رقابت ناسالم له شود.
مرکز کيفيت هاي برتر در ادامه گزارش خود آورده است: مسوليت پذيري و تعهدات اجتماعي، همه ما را بر آن مي دارد که همگام با واقعيات جامعه حرکت کنيم و از آن سبقت نگيريم تا بجاي رفع تکليف و اعلام نتايج کاذب، شرايط واقعي جامعه را انعکاس دهيم، لذا السيتکس در چنين شرايطي اقدام به اعلان مکث و اعمال پوتوکل MAX مي کند لذا نتايجي که پس از آن اعلام مي شود، بسيار به واقعيت نزديکتر است و برگزيدگاني که از چالش هاي سخت سربلند بيرون بيايند نشان از ضريب تحمل و توان بالاي آنهاست.
بر اساس اين گزارش، بارقه ها و نشانه هاي تحميل و تبعيضات خارجي از سال 2006 بر روي اينترنت بشکل نامحسوس و خزنده آغاز شده است که آغاز اين سير نزولي اتفاقا از سوي السيتکس رصد و اعلام شده بود و تا 2008 و 2009 ادمه داشته و از آن به بعد علني شده است.
مرکز کيفيتهاي برتر آغاز استانداردهاي دوگانه با ايران و تبعيض در شبکه جهاني وب که در حال حاضر گريبان شرکت هاي بزرگ ايراني را يک شبه و بدون اطلاع قبلي گرفته و با استناد به تحريم به کام مرگ مي فرستد را رصد و رديابي کرده و هشدار داده بود و پيش بيني خود را بر اساس شرايط جامعه در مورد اهميت دوام و شرايط احتمالي پيش رو متذکر شد، که متاسفانه درست از آب درآمد.
به گزارش مرکز کيفيتهاي برتر، غالب سيستمها بر دوام و بقاي صرف تا حتي انجماد خودخواسته روي آورده اند که هم طبيعي است و هم خطرناک و به همين دليل هم السيتکس بشکل سيال و پويا تمرکز آنها بر روي دوام را بعنوان چالش آنها در نظر گرفته است.
اما خطر آنجاست که "تمرکز صرف فقط بر دوام" اعمال شود، در حاليکه "تمرکز بر دوام" بعنوان يکي از محورهاي توسعه السيتکس بايد روي تمام معيارهاي مدل تعالي السيتکس جاري شود که اين همان ميل به تعالي™ است. لذا کساني که تعهدي نسبت به ميل به تعالي™ از خود نداشته اند حتي دوام هم نياورده اند.
به گفته نويد رضا نقيه محقق و رئيس مرکز کيفيتهاي برتر اما خبر خوب آنست که بررسي ها نشان مي دهد که سيستم هايي که بطور جدي پايبند به ميل به تعالي™ باشند و از پروتوکل "مکث" بعنوان نقشه راه ميل به تعالي™ در استراتژي ها، تاکتيک ها و تکنيک ها استفاده کنند نيازي به نگراني ندارند، چرا که نتايج نشان مي دهد که از آنجا که السيتکس مدل مرجع تمام و کمال تعالي است که از هيچ معياري کم يا زياد ندارد و دوام در مدل از ابتدا پيش بيني شده است، سيستم هاي پيرو، با و اجراي بي کم و کاست آن نه تنها دوام آورده اند بلکه در شرايط بحراني نيز همانند ديگر نمونه هاي موفق موجود که از افتخارات مدل تعالي السيتکس به شمار مي آيد مي توانند توسعه و پيشرفت هاي چشمگير نيز پيدا کنند و در بحران ها قله هاي پيروزي را فتح کنند.

اخبار مرتبط
خبر مرتبطی يافت نشد
نظرات شما :

نظری يافت نشد
  نظر شما در مورد این خبر :

نام:
ایمیل:
نظر :
كد امنيتي:


جستجو
آرشیو
تحلیل
نقد
عکس
مصاحبه
گزارش
بیداری اسلامی
-
web page hit counter